Aktif Sayfa: Ana sayfa › Tüm Ürünler


İç Bakla

Baklagillere adını veren bu sebze, zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içeriyor. Ayrıca demir ve kalsiyum mineralleri açısından çok zengin olan baklada A, C, B ve B2 vitaminleri de bulunuyor.
 • Açıklamalar

  Besin Değeri :

  100 gr. Baklada; 45 kalori; 5 gr. protein; 6 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 3 gr. yağ; 1.5 gr. lif: 22 mgr. fosfor; 20 mgr. kalsiyum; 0,4 mgr. demir; 85 mgr. sodyum; 110 mgr. potasyum; 150 IU A vitamini: 0,04 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini ve 4 mgr. C vitamini bulunur.

  100 gr. kurutulmuş baklada, protein 23 g’a ve karbonhidrat 42 g’a kadar yükselir. Ayrıca, karbonhidrat ile lesitin ve pektin adlı önemli maddelerinde artar.

  Baklanın Faydaları

  - Mesane ve böbrek iltihabı:Bakla yemeye devam edilir.
  - Mesane ve kum taşları: Bakla kaynatılıp suyu balla tatlandırılarak aç karına içilmeye devam edilir. Bakla çiçeğide aynı vazifeyi görür.
  - Kan durdurucu: Kan aldırırken, hacamat yaparken, sülük yaparken veya herhangi biryer kanayınca bakla ikiye bölünüp kanayan yere yapıştırılır, kan kesilir.
  - Cilt losyonu: Bakla suyu ile yüz pansuman edilirse cilt parlar, güzelleşir.
  - Çıban ve şiş yakısı: Bakla unu, arpa unu ile beraber balla karıştırılıp çıban ve şişlere yakı olarak vurulur.
  - Baş ağrısı: Bakla ounu zeytin yağı ile krem yapılıp başa sürülür.
  - Öksürük, bronşit: Bakla unu badem yağı ile pişirilip çorba yapılıp yense soğuk hastalıklarına iyi gelir.
  - Bakla macunu: Bakla unu , zeytinyağı, az tuz, kekik tarçın biberiye kimyon anason çörek otu öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse soğuk algınlığından hastalıklara devadır
  - İshal: Bakla yemeği ishale iyi gelir.
  - İdrar söktürücü: Bakla çiçekleri balla tatlandırılarak aç karnına içilmeye devam edilir.
  – Bakla Fazla yemek gaz ve şişkinlik yapar. Telafisi: Bakla, prinç ve nane ile beraber yenir. Bakla kesilen yere konursa kanı anında durdurur. Bakla pişerke ilk suyu dökülürse gaz yapmaz. Bakla lapası inmeyen şişlere bağlanırsa kısa sürede şiş iner. İçindekiler:Coumarin, Ezerin, Strikulu, Protein Sakkarin, Fosforik asit, Fluor, Şeker, Albümin, Potas, Pektin, Kalsiyum, Demir, Nişaasta, Kükürt, Magnezyum, A-B-C vitaminleri

  Ürünlerimize Geri Dön